|

IJsland
Ijsland Wildernis Trekking

- 15 dagen, zomer
- rugzaktrekking met tenten
- Nederlandstalige reisleiding
De reis combineert drie van de meest inspirerende wildernisgebieden op IJsland: het Fjallabak Nature Reserve, de Vatnajökull-ijskap en de vallei van Thorsmörk. Na een relaxerend bad in de warme rivier van Landmannalaugar binden we onze rugzakken om. Met volle bepakking en volledig op ons zelf aangewezen, trekken we een week lang door het Fjallabak Nature Reseve. We banen een weg door het Torfajökull-gebied, één van de meest actieve vulkaansystemen op IJsland. We volgen de Rift, de breukzone die IJsland letterlijk in tweeën scheurt. Hier komt het binnenste van de aarde omhoog, de omgeving sist en stoomt. We trekken langs ijzige gletsjers en stoomzuilen, over ryolietgekleurde vulkaanruggen, door uitgestrekte woestijnen met vlechtende rivieren en ontspannen in hete natuurlijke bronnen. Het eerste trekkinggedeelte eindigt bij de vuurkloof Eldgjá, een groene oase in de woestenij. Na een korte bustransfer en een nieuwe voedselbevoorrading vanuit Reykjavik, zetten we een basiskamp op aan de voet van de Vatnajökull, IJslands grootste ijskap. Van hieruit maken we meerdere dagtochten zonder bepakking. Ondermeer het Morsárdal en Jökullsárlón, een gletsjermeer met kolossale ijsbergen, worden grondig verkend. Tenslotte trekken we in het dorpje Skógar opnieuw onze rugzakken aan voor het laatste deel van de reis. Langs tientallen watervallen en via de ‘Pas met de vijf cairns’ steken we tussen twee ijskappen door en maken we de mooie en adembenemende afdaling naar Thorsmörk, een vegetatierijke vallei omringd door drie gletsjers. Deze rugzaktrekking is zeer evenwichtig opgebouwd, verloopt grotendeels buiten de ‘klassieke’ paden en werd speciaal ontwikkeld voor zeer ervaren bergwandelaars. De reis staat onder het motto ‘ijs en vuur’ en geeft een totaalbeeld van de IJslandse natuurfenomenen. De route biedt spectaculaire en voortdurend afwisselende landschappen. Halverwege de tocht krijgen we voedselbevoorrading uit Reykjavik, hetgeen zorgt voor ‘comfort’ en tijdswinst.

Reisroute Detail
DAG 1 LIJNVLUCHT NAAR IJSLAND Vlucht Amsterdam-Keflavik. Bustransfer naar de overnachtingsplaats in Reykjavik. Laatste voorbereidingen en schikken van het materiaal.
DAG 2 NAAR HET LANDMANNALAUGAR NATIONAAL PARK ’s Ochtends brengt een bus ons naar Landmannalaugar, het vertrekpunt van de trekking. De route gaat via een bergpas, door het landbouwgebied en langs de asflanken van de Hekla-vulkaan naar het onbewoonde binnenland. Na het opzetten van de tenten hebben we de ganse namiddag om de omgeving te verkennen. We trekken naar de top van de Bláhnúkur, waar we een adembenemend panoramisch zicht krijgen op het pastelgetint vulkanisch gebergte. Vlakbij de kampplaats stroomt een warmwaterrivier, de ideale gelegenheid voor een ontspannend bad.
DAG 3-7 HET BUITENAARDSE FJALLABAK NATURE RESERVE Na het opbreken van het kamp begint onze trekking door het Fjallabak Nature Reserve. We doorkruisen een grillig gestold lavaveld dat grotendeels uit obsidiaan bestaat. Langs de voet van de zwavelberg Brennisteinsalda dringen we langzaam door tot het kleurrijk Hrafntinnusker-gebied.Her en der passeren we dampende zwavelbronnen en opborrelend kokend water. Eens op de hoogvlakte ontdekken we stoomzuilen die ontsnappen aan het broze aardoppervlak. We bevinden ons in een immense caldera, in één van de grootste geothermische zones van het eiland. ’s Avonds zoeken we tussen de sneeuwvelden een beschutte plek voor het opzetten van het kampement. Tenten worden opgezet, branders aangestoken. Na het koken van een warm maal, berekenen we de afstand die we die dag hebben afgelegd en zetten we de koers uit voor morgen. Het geeft een heerlijk gevoel om ver weg van de bewoonde wereld te zijn. Voor onze tenten genieten we van het eindeloos lange avondlicht dat de sneeuw in een rozegetinte zweem hult. Langs de zuidelijke rand van de caldera dalen we af naar de ‘Engelwortel-kloof’. De desolate hoogvlakte maakt plaats voor pastelgekleurde erosiedalen. Op sommige plaatsen licht een felgroene mossenvegetatie het landschap op. Na een rivierdoorwading zetten we koers in oostelijke richting en trekken een spoor door de eindeloze Maelifells-zandwoestijn. Op een boogscheut van ons contrasteert de witte rand van de Mýrdalsgletsjer met de donkere zandvlakte. Over 360° worden we omringd door een boeiend spel van grijstinten. Na een tijd naderen we de uitlopers van de Torfajökull-ijskap. De sfeer die de omgeving uitstraalt is buitenaards en Tolkiens. In een weids dal dat sterk refereert naar het ontstaan van de aarde, vloeit een rivier. In een van de zijarmen borrelt heet water aan het rivieroppervlak. Na een heerlijk warm bad in een surrealistische omgeving, nemen we de tijd voor het exploreren van het bronnengebied en van de vlakbij gelegen vuurkloof Eldgjá, de grootste eruptiespleet op aarde. Verder naar het oosten maakt het ruwe en onherbergzame terrein langzaam plaats voor een uitgesproken mossenvegetatie. Bij het ‘Zwanenmeer’ volgen we een prachtige basaltkloof die uitmond bij de Skaftá-rivier, het eindpunt van de trekking. In de namiddag van dag 7 brengt een bustransfer ons naar het Skaftafell Nationaal Park. Hier slaan we ons kampement op voor drie nachten.
DAG 8-9 DE IJSLANDSCHAPPEN VAN DE VATNAJÖKULL Het vaste basiskamp in het Skaftafell Nationaal Park laat ons toe om de komende twee dagen de omgeving lichtgepakt te verkennen. Eveneens krijgen we uit Reykjavik vers voedsel toegestuurd, wat ons een massa tijd bespaart. Skaftafell is een vegetatierijke landtong aan de voet van de Hvannadalshnjúkur, een 2119 m hoge ijsvulkaan en tevens de hoogste top van IJsland. Vanuit ons basiskamp verkennen we de zuidelijke rand van de ijskap. Diverse gletsjertongen dalen van grote hoogte af tot op zeeniveau. Blauwgetinte ijsvallen contrasteren met het omringende donkere gebergte. Op het programma staan ondermeer de Svartifoss- waterval, de afgelegen hoogvlakte aan de rand van de ijskap en het gletsjermeer Jökullsárlón waar kolossale ijsbergen hun weg vinden naar de oceaan.
DAG 10 DE OASE AAN DE VOET VAN DE SKÓGAR-WATERVAL Bustransfer naar Skógar. Tijdens de rit wisselen uitgestrekte weilanden, kleine nederzettingen en gletsjerlandschappen elkaar af. Eveneens doorkruisen we het Vuurveld, een indrukwekkende lavastroom afkomstig van de Laki-vulkanen. Eind 18de eeuw vond hier de grootste eruptie sinds de settlement plaats. Na een stop in het kustdorpje Vik í Mýrdal bereiken we Skógar. Aan de voet van de hoge waterval slaan we onze tenten op en verkennen we de omgeving.
DAG 11-12 GLETSJERS EN DE VALLEI VAN DE DONDERGOD ’s Ochtends gordelen we opnieuw onze rugzakken om en beginnen aan een tweedaagse trekking naar Thórsmörk. Langzaam klimmen we langs de oevers van de Skógáa-rivier de hoogte in. Skógafoss was slechts de eerste van een reeks indrukwekkende watervallen. De groene weilanden maken plaats voor een rotsig landschap, de voorbode van de bergpas. Na een bivak aan de rand van de sneeuwvelden trekken we over de ‘Pas met de vijf Cairns’, tussen twee ijskappen door. Bij helder weer hebben we vanop het hoogste punt een adembenemend zicht op de oceaan, de groene kuststrook, de ijskappen. Spectaculaire afdaling van circa 800 meter naar het dal van Thórsmörk. Vanuit vogelperspectief lijken de lager gelegen landschappen, de gevlochten rivierendelta, de bergpieken en de eindeloze ijsvlakten irreëel. Aangekomen in de vallei zetten we ons kamp op. In het avondlicht genieten we van een relaxerend warm bad in de natuur.
DAG 13 TERUG NAAR DE BEWOONDE WERELD ’s Voormiddags verkennen we de ‘Vallei van de Dondergod’. De vegetatierijke omgeving en de kleine dwergberken contrasteren met de ruwheid van de gletsjerstromen en de sterk geërodeerde canyons. In de namiddag brengt een bustransfer ons naar Reykjavik. Overnachting in een guesthouse voor de komende 2 nachten.
DAG 14 REYKJAVIK, METROPOOL VAN HET HOGE NOORDEN Vrij stadsbezoek. De oude stadskern geeft een provenciaalse indruk. Oude kleurrijke golfplaten huizen, beeldenparken en moderne architectuur wisselen elkaar af. Een bezoek aan de Hallgrimskirkja, de vissershaven, Perlan [een futuristisch gebouw met een mooi uitzicht over de stad], musea of een duik in één van de vele verwarmde openluchtzwembaden lonen zeker de moeite. Mocht u weinig geďnteresseerd zijn in een bezoek aan Reykjavik, dan kunt u optioneel deelnemen aan een dagexcursie. Een whale watching tour, een bezoek aan de Blue Lagoon of aan het Geyser-gebied behoren tot de mogelijkheden.
DAG 15 RETOURVLUCHT Luchthaventransfer en retourvlucht naar Amsterdam.
|